Полезни трикове за малчугани, които обичат да тичат голи у дома
Снимка: Shutterstock
Детето обожава да стои голо в дома и изпада в стрес, ако решите да го облечете. Ако трябва да тръгвате за детска градина пък то започва да се тръшка и категорично отказва да облече подготвените дрехи, а времето лети и закъснявате за работа. Според специалисти средно поне 20 минути минават в увещания на наследника да сложи избраната рокля или панталони. Понякога и тези 20 минути не стигат.
Има деца, които просто обичат да стоят голи
Между 12 и 18 месеца бебето обича да ходи или тича из дома съвсем голо. Това е напълно нормално и не бива да ви притеснява. Но има възможност да направите нещо по въпроса, защото е добре от съвсем малко то да е запознато с определени социални норми на поведение. Защото със сигурност ще се притесните ужасно, ако малката ви дъщеричка се появи съвършено гола, докато имате гости у дома, които не са най-близките ви роднини.
Опитайте да поставите ясни граници къде и кога детето може да бъде голо. Скучно е, но преобличането на детето многократно може да бъде най-добрият начин да предадете посланието. Следете го и как реагира на публични места. Ако на детската площадка започне да се съблича, определено не е добре. Обяснете му внимателно, че това не е времето, когато трябва да бъде голо. За да не се стига до такива конфузни моменти, просто оставяйте малчугана да потича гол в дома поне за час всеки ден. Това ще го задоволи и няма да опитва да прави същото навън. Особено, ако го пускате да поиграе гол вкъщи, непосредствено преди излизане или гости. Така децата сами ще започнат да осъзнават границите и да се контролират.
Нека обличането бъде забавно
Когато детето стане по-голямо, настъпва друг неприятен момент – на обличането за детска градина. То е способно да проточи това действие дълго и да ви изнерви до краен предел. Не го прави умишлено, повярвайте. Просто децата не осъзнават фактора време. За да стане бързо, превърнете обличането в забавна игра, като не пропуснете да подчертаете важността на избраната дреха. По този начин детето започва да разбира как възрастните носят подходящи дрехи всеки ден. И го насърчете само да подбере своите дрехи. Хитър трик е да направите това още от вечерта, за да не губите време сутрин. За да не посегне обаче към ефирната рокличка в студеното време, предварително определете избора като извадите 2-3 варианта за обличане. Нека то избере един от тях или пък му дайте свободата само да комбинира отделните елементи от различните варианти. Не е полезно както за него, така и за вас, да го оставите да рови в гардероба. И не предлагайте повече от 2 или 3 варианта. Прекалените възможности стават подозрителни в неговите очи.
Не карайте детето да се срамува от голото си тяло
Може неволно да направите това. Но този тип дискомфорт може да допринесе много за това как ще се чувства то в дългосрочен план. Задържането на вниманието върху дрехите, а не върху голото тялото не е трудно. Напомнете на детето, че всеки се облича и пази собствените си дрехи, когато е в компанията на други хора. Обяснете му също така как всеки сезон има своите дрехи и банските са за лятото край морето, докато топлият шал е по-подходящ за зимата. Също така разкажете на различните места какви дрехи е най-добре да се носят. Това ще му е интересно, а е и полезно.
Дали това е сензорен проблем
Една от причините детето да съблича дрехите си или да откаже да ги носи може да е, защото не харесва плата или има нещо друго, което го притеснява – например етикетите. Опитайте да изрежете етикетите на дрехите, за да предотвратите евентуалното им драскане по кожата. Понякога апликациите имат от вътрешната страна твърди части или кончета, които също е възможно да създават дискомфорт. Ако откриете такава връзка, спрете да му купувате такъв тип дрехи. Възможно е също така не дрехите да го дразнят, а прахът за пране, който използвате. В този случай просто сменете праха.
По материали от Mamma sto bene
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари